Elektroničko poslovanje
Što je to? Elektroničko poslovanje ili B2B (business to business) predstavlja jednostavan i nadasve brz način komuniciranja među poslovnim partnerima, među tvrtkama i bankama te među tvrtkama i državnim institucijama.
Treba li to meni? Elektroničko poslovanje podrazumijeva točnost jer se podaci ne unose ručno već preuzimaju te iznimnu uštedu vremena, a samim time i novca.
Zašto ga uvesti? Nije skupo ni komplicirano. Sve smo pripremili i podredili u našim aplikacijama za korištenje elektroničkog poslovanja. Naša već poslovična i efikasna podrška omogućit će Vam korištenje elektroničkog poslovanja već nakon pola sata obuke.
Gdje se primjenjuje elektroničko poslovanje? E-poslovanje tvrtke i banaka kroz uvoz izvoda direktno u temeljnicu financijskog knjigovodstva te izvoz naloga za plaćanje računa ili plaća u aplikaciju internet bankarstva.
Slijedeći primjer je elektronska razmjena podataka sa državnim institucijama e-Fina i e-Porezna popularno nazvan B2G (business to goverment) – direktno slanje obrazaca kao PDV, PDV-K, JOPPD, GFI-POD, TSI-POD, Prijava poreza na dobit.
E-račun je također jednostavan i učinkovit sustav razmjene podataka, u jednostavnijim slučajevima ukoliko samo jedna strana koristi servis znači slanje računa elektronskim putem uz veliku uštedu i kontrolu primitka dokumenata od strane primatelja. Ukoliko obje strane koriste e-račun vrlo jednostavnon se uvoze dokumenti, podržano 70 raznih vrsta dokumenata za razmjenu. Više o eRačunu pronađite na ERAČUN NOVOSTI I POJAŠNJENJA.
Primjer uspješne primjene elektronske razmjene podataka je direktna razmjena podataka sa dobavljačima i kupcima KIS 4 WIN Razmjena Podataka. Kod razmjene podataka sa kupcima i dobavljačima koristi se EDI standard te uvoz i izvoz podataka u XML formatu. Uvoze se narudžbe kupca, ulazni računi dobavljača, storna ulaza i sl. a izvoze računi, otpremnice, povratnice i drugi dokumenti koje poslovni partneri među sobom ugovaraju. Korištenje ovog modula učvrstit će Vašu poziciju na tržištu i osigurati Vam kvalitetniju suradnju sa strateškim kupcima i dobavljačima.
Primjer razmjene podataka među poslovnim partnerima je uvoz i izvoz dokumenata sa trgovačkim lancima kao Konzum, Metro, Kaufland, Spar, Bila, Studenac te svi ostali koji koriste EDI standard. Preduvjeti su Ugovor sa poslovnim partnerom te ishodovanje Globalnog lokalizacijskog broja, skraćeno GLN. Za ishodovanje GLN potrebno je kontaktirati GS1 Hrvatska gs1hr