Otvaranjem prozora dobit ćete listu artikala. Dugmad na vrhu su GRUPE/PODGRUPE, PARTNER, ISPIS F8, DODAJ F9 i PRISTUP F12. Na dnu prozora su tabulatori PREGLED i PRISTUP.
Šifra artikla sastoji se od sedam znamenki; grupe i podgrupe - prve četiri znamenke te broja artikla - zadnje tri znamenke. Slaganje artikala po grupama i podgrupama nema nikakvog knjigovodstvenog značenja, ovisi o organizaciji i potrebama poduzetnika. Prema grupama i podgrupama moguće je dobiti razna izvješća - rekapitulacije poslovanja te listati cjenike. Moguće je pretraživati artikle i tražiti izvješća o stanju, ulazu i izlazu robe po partnerima tako da na nivou svakog artikla popunimo polje šifra dobavljača. Kada želimo izdvojiti samo artikle od jednog dobavljača u kliknemo u polje ispod Partner i Enterom pozovete šifrarnik partnera u kojem odaberemo partnera. Klikom na dugme partner u listi artikala pojave se samo artikli od odabranog dobavljača.
Program će automatski unijeti partnera ako otvarate artikl unutar ulaznog dokumenta i upisat će partnera koji je na konkretnom dokumentu.
Inicijalno su na ekranu prikazane grupe i podgrupe, ukoliko su ugašene aktiviramo ih pritiskom na dugme Grupe/Podgrupe i dobijemo uvid u otvorene grupe, podgrupe i artikle. Pozicionirajte se na tabelu grupe - tipkom TAB prelazite iz jedne tabele u drugu i tipkom F9 DODAJ otvorite prozor za definiciju nove grupe. Potrebno je definirati naziv, jedinicu mjere, tarifni broj, grupu i postotak kala te maximalni rabat kod fakturiranja.
Postavke definirane za grupu inicijalno se prepisuju kao postavke za podgrupe kod otvaranja podgrupe unutar grupe.
Kod otvaranja grupe inicijalno se otvaraju prva podgrupa i prvi artikl. Kod prvog otvaranja ne prepisuju se postavke.
OTVARANJE PODGRUPE
Pozicionirajte se na grupu unutar koje otvarate podgrupu, zatim se pozicionirajte na tabelu podgrupe - tipkom TAB prelazite iz jedne tabele u drugu i tipkom F9 DODAJ otvorite prozor za definiciju nove podgrupe. Inicijalno se prepisuju postavke definirane za grupu, mijenjate ih jednostavnim upisom drugih podataka.
Postavke definirane za podgrupu inicijalno se prepisuju kao postavke za artikle kod otvaranja artikala unutar podgrupe.
PRETRAŽIVANJE UNUTAR GRUPA I PODGRUPA
Pozicionirajte se u tabelu grupa ili podgrupa i kombinacijom tipki Ctrl+F dobit ćete polje za upis naziva grupe ili podgrupe koju tražite.
OTVARANJE ARTIKLA
Pozicionirajte se na grupu i podgrupu unutar kojih otvarate artikl, zatim se pozicionirajte na tabelu artikala i tipkom F9 DODAJ otvorite prozor za definiciju novog artikla.
Postavke definirane za podgrupu inicijalno se prepisuju kao postavke za artikle kod otvaranja artikala unutar podgrupe, mijenjate ih jednostavnim upisom drugih podataka.
Osim osnovnih postavki za artikle može se definirati i slijedeće:
- SVOJSTVA ARTIKALA– u šifrarniku artikala postoji i mogućnost određivanja svojstava artikala i kreiranje tabele svojstava i ključeva po svojstvima.
Vrlo interesantna i korisna opcija za složenija robna knjigovodstva kada podjela po grupama i podgrupama te dodatne oznake partnera i proizvođača nisu dovoljne za analizu ulaza, izlaza i stanja artikala. Primjer svojstava su primjerice svojstvo veličina, ključ 36/38/40/42/44, slijedeće svojstvo boja ključ crvena, bijela, modro, zeleno, šareno i sl. Analize i izvješća moguće je dobiti po Svojstvima i Ključevima koje sami određujete.
U gornjem desnom uglu klikom na dugme SVOJSTVA otvara se tabela Svojstva u kojoj su dva dugmeta Šifrarnik i F9-DODAJ. Za prvi put potrebno je kliknuti na šifrarnik i otvoriti svojstva – potrebno je tipkom F9-DODAJ otvoriti svojstvo, nakon toga pozicionirati se unutar donje tabele i otvoriti ključeve.
Šifre svojstava i ključeva sami definirate, mogu biti brojevi ili slova ili kombinacija.
- pomoćni naziv
- minimalna marža (%) - Prilikom fakturiranja program upozorava ukoliko je marža manja od one koja je definirana kao minimalna.
-J.M.( sekundarna količina) – mogućnost da se robno knjigovodstvo vodi u glavnoj i sekundarnoj mjernoj jedinici. Potrebno je u Sistem Parametri aktivirati opciju Vidljive kolona sekundarne količine. U šifrarniku artikala dobit ćete polje za definiciju jedinice mjere sekundarne količine, a u ulaznim i izlaznim dokumentima te u tabeli zaliha kolonu Količine sekundarne. U izvješćima robnog knjigovodstva pored glavnih vidljive su i sekundarne količine.
- bar kod – mogućnost unosa n bar kodova za jedan artikl. Bar kod može biti i količinski definiran – primjer je šteka cigareta – kutija ima jedan bar kod, a šteka drugi. Kod bar koda kutije upisujete kol 1, a polju bar koda šteke kol 20. Ova opcija služi da bi ubrzala fakturiranje bilo na vlp računima bilo kroz kasu i nije obvezna
- signalna količina - u narudžbama se automatski predlažu artikli čija je količina ispod signalne – signalna količina može se definirati na nivou poduzeća i na nivou poslovne jedinice.
Na vrhu prozora u desnom kutu inicijalno je aktivno dugme SIG.SIS. – skraćenica od Signalna količina sistemska i znači da će upisana signalna količina kod artikla biti evidentirana kao signalna količina na nivou poduzeća, ukoliko želite evidentirati signalnu količinu za poslovnu jedinicu – onu u kojoj se trenutno nalazite klikom na dugme SIG.SIS. promijenit ćete ga u SIG.LOK. što znači da će upisana signalna količina biti shvaćena kao signalna količina za konkretnu poslovnu jedinicu unutar poduzeća.
- željena količina - ukoliko je definirana kod narudžbi se automatski predlaže za narudžbu razlika između trenutne količine na zalihama i željene količine
- pakovanje - minimalna količina u kojoj se neki artikl prodaje
- koeficijent jedinice mjere – služi da se ispiše cijena u jedinici mjere na deklaraciji.
Primjer – ako se proizvod prodaje u pakiranju 0,25 L potrebno je istaknuti cijenu za 1 L, u koeficijent ćete upisati 0,25 i program će kod ispisa deklaracije ispisati cijenu za 1L i za pakovanje.
- rabatne skupine inicijalno odgovaraju grupama i podgrupama artikala, ali se mogu i posebno definirati neovisno o podjeli artikala na grupe i podgrupe roba a služe za određivanje rabata i cjenika po partnerima ( pojašnjeno u parametrima). Moguće je zadati podjelu rabatnih skupina prema postotku zaračunate marže. Ako želite koristiti ovu opciju preduvjet je da u parametrima označite da su rabati prema grupi rabata a ne prema grupi artikala. Zatim u opciji Rabati po kupcu aktiviramo Rabatne skupine – marža. Definiramo artikle od šifre do šifre i od do postotka marže i dodjeljujete im grupu rabata. Definicija rabata i cjenika za jednog ili grupu partnera po rabatnim skupinama radi se u IZLAZU ROBNOG KNJIGOVODSTVA (primjer SKLADIŠTE ili POGON), meni KNJIŽENJA, opcija RABATI KUPCU.
- MPC i VPC - cijene koje se ovdje definiraju automatski se prepisuju kod izrade dokumenata u maloprodaji i veleprodaji, te prilikom fakturiranja. Ove opcije aktivirate u POSLOVNIM JEDINICAMA opcija Ponudi prodajnu cijenu iz šifrarnika kod Ulaza i Ponudi prodajnu cijenu iz šifrarnika kod Izlaza.
- preporučenu MPC i VPC - preporučena cijena za kupce koja može biti ispisana na cjeniku
- polja za unos nabavne cijene, rabata, zavisnog troška, marže mpc, vpc se mogu koristiti prilikom izrade ulaznih dokumenata.
- vrsta robe - inicijalno je upisano V vlastita roba, u padajućem izborniku moguće je izabrati još i ugostiteljska roba, komisijska roba, usluga te proizvodnja kako bi se mogla dobiti posebna izvješća i analize za određene vrste roba.
- dobavljač - ako se radi o komisijskom artiklu dobavljač se obvezno definira, kod vlastite robe dobavljača definirate ako pratite robu prema dobavljačima i tražite izvješća o stanju, ulazu i izlazu robe po dobavljačima.
Komisijski artikli označeni su sivom podlogom i crvenim slovima, a usluge sivom podlogom i zelenim slovima.
Usluge se ne nalaze na zalihama, samo u šifrarniku i pozivate ih kod fakturiranja ili izdavanja računa kroz kasu.
Ugostiteljski artikli su označeni plavom podlogom.
- šifra proizvođača - ako je definiramo na nivou šifre artikla prilikom izrade deklaracija možemo dobiti podatak o proizvođaču artikla na naljepnicama.
Polja šifra ambalaže i pakovanje nam služi za vođenje evidencije ambalaže: ulaza, izlaza i povrata.
Posebno se otvori šifra ambalaže u šifrarniku artikala i u polju pakovanje se definira količina artikla koji stane u određenu ambalažu a unutar šifre artikla definiramo šifru ambalaže (npr. za ambalažu 'Nosiljka' u polju pakovanje stavimo 20 a na artiklu 'Pivo' stavimo šifru nosiljke).
- id grupe konta - dodjelujete grupu konta koja pripada određenoj grupi, podgrupi i artiklu.
Dugme Konta- klikom na ovo dugme dobit ćete tabelu za definiciju grupa konta vezanih za artikle. Ova opcija je interesantna u onim slučajevima kad u istoj primci primjerice imate više vrsta materijala (pomoćni, uredski, gorivo), te želite svaku vrst proknjižiti na poseban konto. Primjer pomoćni na 3101, uredski na 3102, gorivo na 3103...
Za novu grupu kliknite dodaj (F9), otvara se prozor gdje u naziv upišete naziv grupe artikala-konta. Potom kliknete na dugme dodaj (F9), otvara se kontni plan gdje prvo pronađete osnovni konto zaliha primjerice 3100, ponovno se otvara kontni plan gdje odaberete konto koji se koristi umjesto 3100 za određene artikle-primjerice 3103.
Također u istoj tabeli definirate i konta izlaza, primjerice 4000 u 4003.
Da bi se u glavnu knjigu proknjižila temeljnica po grupi konta potrebno je u definiciji dokumenata (ulaza i izlaza) - definicija temeljnice definirati da se analitika konta knjiži po artiklu.
ARTIKAL NEAKTIVAN U TEKUĆOJ GODINI –Opcija interesantna korisnicima koji ne žele koristiti artikle iz prethodnih godina u tekućoj poslovnoj godini, neaktivan artikal ne može se ni unijeti ni fakturirati.
Za ovu opciju potrebno je u šifrarniku artikala (pristup F12) određenom artiklu staviti oznaku da je neaktivan te u parametrima/robni dokumenti aktivirati opciju „dopusti unos samo aktivnih artikala“.
U ovom slučaju u u šifrarniku artikala prikazuju se samo aktivni artikli, a postoji filter Aktivni/Neaktivni/SVI za potpuni pregled artikala.
Dugme Promjena cijene –ova opcija služi za automatsku promjenu cijena za više artikala od šifre do šifre uz dodatni kriterij po dobavljaču ili po proizvođaču. Cijene se korigiraju za postotak koji definirate, korigirate MPC i/ili VPC , ako označite VPC moguće je zadati da program automatski izračuna MPC i obratno da na osnovu korigirane MPC izračuna VPC uz mogućnost dodatne korekcije.
Korekcija se unosi u postotku, ako upišite pozitivan broj cijena se uvećava, a ako upišete postotak sa negativnim predznakom cijena se umanjuje.
Prijenos preporučene u trenutnu– za artikle navedene u od šifre do šifre cijenu definiranu u polju PREPORUČENA upisuje u polje CIJENA. Posebno se bira MPC ili VPC
Prijenos trenutne u preporučenu– za artikle navedene u od šifre do šifre cijenu definiranu u polju MPC ili VPC upisuje u polje PREPORUČENA CIJENA. Posebno se bira MPC ili VPC
Maximalni rabat od šifre do šifre - polje max rabat može se koristiti i za definiciju popusta u kasama. Potrebno je unutar opcije PROMJENA CIJENA aktivirati UNOS MAKSIMALNOG RABATA.
Dva načina su ponuđena:
1. direktno – upisujete postotak rabata
2. izračunato – pojavljuje se polje MIN CIJENA, program automatski računa stopu rabata (popusta ukoliko se koristi na kasi) u odnosu na postojeću MPC u šifrarniku. Ovo je korisna opcija za one koji imaju ili žele ponuditi istu cijenu za određene artikle na akciji i sl. Cijena se neće mijenjati, a program će automatski izračunati rabat do zadane cijene. Posebno birate MPC ili VPC
DESNI KLIK MIŠA - OPCIJE
- Prikaži Grupe i Podgrupe – prikazuje šifrarnik artikala bez grupa i podgrupa
- Prikaži artikle partnera – prikazuje artikle od odabranog partnera
- Prikaži artikle sa svojstvima – prikazuje artikle koji imaju pridružena svojstva
- Prenesi u grupu – Odabirom opcije otvara se polje za definiciju upisa željene grupe ili podgrupe. Program otvara slijedeću šifru artikla u odabranoj grupi ili podgrupi.