ULAZ - UNOS KALKULACIJE



Dugme F9-DODAJ otvara prozor za knjiženje novog dokumenta. Potrebno je definirati VRSTU DOKUMENTA - šifrarnik dokumenata pozivate tipkom ENTER na ovom polju ili u izborniku ŠIFRANTI. Primjerice za kalkulaciju u zemlji koristite vrst dokumenta UPP, za uvozne kalkulacije UPU...

Nakon što ste iz liste izabrali vrstu dokumenta definirate originalni broj dokumenta (program upozarava ako ste unjeli isti broj računa za istog dobavljača), partnera - ENTEROM pozivate šifrarnik partnera u kojem tražite partnera ili ga otvarate sa F9-DODAJ, datum knjiženja - datum za knjigu URA i Knjigu popisa, datum dokumenta i datum dospijeća - definirate ili rok dospijeća ili datum dospijeća, valutu i tečaj. Time je definirano zaglavlje dokumenta i spuštate se u polje za knjiženje stavki.

Prvo polje za upis je šifra artikla - šifrarnik artikala pozivate strelicom dolje i  ENTEROM. Nakon toga upisujete količinu, nabavnu cijenu, rabat - u postotku, zavisni trošak - postotak planskog troška. Marža je u pogonu 0.

Ako kliknete na dugme “Zalihe” prozor se podjeli na dvije tabele  - u gornjoj tabeli definirate stavke ulazne kalkulacije, a u donjoj imate pregled artikala na zalihama sa količinama, rezervacijama, cijenama.

Aktiviranjem na dugme „BAR KOD“ otvara se tabela u kojoj se za artikl na kojem ste pozicionirani prikazuju svi definirani bar kodovi ili kataloški brojevi definirani u šifrarniku artikala.

Inicijalno ste postavljeni na gornju tabelu, tipkom TAB prebacujete se iz jedne tabele u drugu - AKTIVNA TABELA JE BIJELA, A NEAKTIVNA SIVA.

Prvo polje za definiciju je šifra artikla - tipkom ENTER na polju šifra pozivate šifrarnik artikala ili se tipkom TAB prebacujete u donju tabelu, na zalihe gdje je moguće pretraživanje artikala po nazivu, šifri ili bar kodu. Inicijalno je kursor na polju NAZIV ARTIKLA i dovoljno je početi pisati. Ako tražite po šifri pozicionirajte se na šifru i počnite pisati, isto vrijedi za polje bar kod.

Za prebaciti artikl iz zaliha u stavku ulazne kalkulacije služi tipka ENTER.


Ukolio definirate nabavnu cijenu u šifrarniku artikala prilikom unosa primke program upozorava da se nabavna cijena promijenila označavajući polje nabavne cijene crvenom bojom.  Ukoliko nabavna cijena nije definirana u šifri artikla program Vas neće upozoriti o promjeni, ali u svakom trenutku u kontrolnom prozoru prikazana je zadnja nabavna i prosječna nabavna cijena.

Moguće je unijeti rabat na rabat pri ulazu tipkom Alt+Enter pozivamo prozor u kojem definiramo postotke rabata a program sam izračunava i unosi zbrojnu stopu rabata. Ovaj prozor možemo dobiti i desnim klikom miša na stavku u kalkulaciji.


Na nivou proizvodnje izlaz u opciji knjiženje / normativi definiramo sastavnice ili rastavnice.

RASTAVNICE:



Sa tipkom F9 dodajemo  rastavnicu. Šifru materijala od kojeg radimo gotove proizvode pozivamo iz šifrarnika artikala , u polju opis unosimo način obrade, te u prozoru definiramo proizvode sa postotnim udjelom količine i cijene.



SASTAVNICE:

Na nivou proizvodnje izlaz odabiremo opciju knjiženja/normativi/sastavnice da bi dobili prozor za unos i pregled već unešenih proizvoda.



Tipkom F9 dodaj otvori nam se prozor za definiranje gotovog proizvoda.

U prozoru moramo definirat cijenu, te sastav normativa sa propisanim količinama.

Mogućnost definiranja normativa po kilogramu proizvoda koji se množi s koeficijentom pojedinog proizvoda. Na ovaj način primjerice za sve vrste bijelog kruha koristite jedan te isti normativ, samo upisujete količinu odnosno težinu raznih vrsta bijelog kruha.

KOPIRANJE SASTAVNIVCA

Uz svaki normativ naveden je i njegov ID, jedinstvena brojčana oznaka koju program automatski dodjeljuje. Za kopirati potrebno je otvoriti novi normative, definirati mu zaglavlje i kliknuti na tipku KOPIRAJ. Otvara se polje u koje upisujete ID normativa kojeg kopirate, naravno moguće je dopunjavanje i korekcija.

Na vrhu prozora imamo dugme 'sume' kojim dobijemo ukupnu vrijednost koštanja normativa.




IZRADA RADNOG NALOGA


Radni nalog sastavnica RNS se izrađuje u modulu pogon izlaz Princip rada izlaznog dokumenta je identičan na nivou programa, tj. tipkom F9 definiramo novi dokument npr. RNS radni nalog sastavnica. Prozor 'Pristupa' se sastoji od dvije tabele - u gornjoj tabeli definirate gotove proizvode koji su proizvedeni u vašem pogonu, a u donjoj imate pregled materijala koji su utrošeni.   Inicijalno ste postavljeni na gornju tabelu, tipkom TAB prebacujete se iz jedne tabele u drugu.




Radni nalog Rastavnica - RNR - tipkom F9 definiramo novi dokument RNR. Prozor 'Pristupa' se sastoji od dvije tabele - u donjoj tabeli definirate ulaznu sirovinu  koja se rastavlja na gotove proizvode po zadanim koeficijentima učešća u količini i cijeni



DODAVANJE TROŠKOVA NA RADNOM NALOGU


U meniju Šifranti možete definirati troškove koji prate radni nalog, primjerice rad i eksterni troškovi proizvodnje, dodavanje je kao i u svim drugim evidencijama i šifrarnicima F9-DODAJ i definirate naziv troška.

Unutar radnog naloga osim materijala po normativima sada možete i evidentirati troškove. Potrebno je na radnom nalogu evidentirati proizvodnju gotovih proizvoda prema sastvnicama ili rastavnicama te klikom na dugme TROŠKOVI ekran će se podjeliti na tri tabele,najdonja tabela služi  za evidenciju troškova.

Troškove možete evidentirati za cjelokupni radni nalog za sve, proizvode na konkretnom radnom nalogu ili pojedinačno po proizvodima. Inicijalno kada uključite tabelu troškova definirate troškove za radni nalog u cjelosti.

      Postoji mogućnost definicije troškova za svaki proizvod na radnom nalogu zasebno-klikom na dugme odvoji aktivirate ovu opciju.

       Način knjiženja troškova je identičan pozicionirajte se na novootvorenu tabelu troškova-prvo polje je šifra partnera, aktivirajte polje strelicom dolje i ENTEROM pozivate šifrarnik u kojem birate partnera ili djelatnika ukoliko bilježite rad, slijedeće polje je Trošak gdje ENTEROM pozivate šifrarnik troškova, slijedi polje tip 0 za interne troškove, a 1 za eksterne troškove su dozvoljene vrijednosti.

     Ukoliko bilježite troškove po pojedinim proizvodima potrebno je aktivirati dugme ODVOJI i pozicionirati se na svaki pojedini proizvod za koji želite zabilježiti troškove i nakon toga definirati troškove.



PREBACIVANJE TROŠKOVA  IZ POGONA U SKLADIŠTE - Planske ili stvarne troškove koje ste iskazali u Radnom nalogu možete prebaciti u zavisni trošak autotransferom iz pogona u skladište gotovih proizvoda međuskladišnica. U dokumentu koji zadužuje skladište nabavna  vrijednost proizvoda uvećana je za zavisne troškove.


    ISPORUKA U POGONU


Unutar radnih naloga dodano je polje isporuka, omogućava praćenje isporuke po dokumentima koji se transferiraju u parametrima se aktivira kolona ISPORUKA i u dokumentima koji je već izrađen prije njegovog transferiranja u drugi dokument možete upisati količine koje su izdane, transferom će nastati dva dokumenta-dokument u koji ste transferirali npr. Račun sa izdanim količinama i originalni dokument sa količinama preostalim za isporuku.

  Primjer je pretvaranje Evidencijskog radnog naloga (dokument koji ne ažurira zalihe) u Radni nalog kao evidencija, bilježi se isporuka te prilikom transfera dobijete Radni nalog u kojem su evidentirane realizirane količine i novi evidencijski radni nalog za ono što je preostalo ukoliko nisu sve količine isporučene.


SERVIS VEZANIH DOKUMENATA U  POGONU IZLAZ


Čest je slučaj u praksi da dođe do promjene nabavnih cijena zbog kašnjenja ulaznih dokumenata i izračuna prosječne nabavne cijene, pokretanjem ovog servisa promijenit će se cijene u ulazu skladišta gotovih proizvoda,  odnosno u svim dokumentima vezanim uz radne naloge.


POGON-IZVJEŠĆA



RASPORED IZLAZA- ANALITIKA

mogućnost praćenja ostvarenih i planskih troškova na način da radite dva radna naloga -  u prvom radnom nalogu  unosite planske troškove, a u drugom radnom nalogu kada se proizvodnja završi ostvarene troškove i  tako dobijete izvještaj za njihovu usporedbu  opcija ostvareni izlaz.


RASPORED IZLAZA- SINTETIKA

mogućnost ipisa radnog naloga sa prikazom utroška materijala po radnom nalogu i mogućnost ispisa slijedivosti - ispiše se vrsta dokumenta, datum i dobavljač po kojoj je materijal ušao u pogon.

Informacije o slijedivosti utrošenog materijala vidljive su u radnom nalogu klikom u polje šifra. Praćenje slijedivosti je moguće jedino ako fifo metodu koristite kod obračuna nabavne cijene.


KNJIŽENJA/AUTO R.N. - opcija koja se koristi u RNS -radni nalog sastavnica. Ovu opciju koristite kad želite da Vam program predloži koje i koju količinu  gotovih prozvoda morate proizvesti koji su u skladištu ili maloprodaji u minusu na zalihama



PREBACIVANJE GOTOVIH PROIZVODA IZ POGONA U SKLADIŠTE GOTOVIH PROIZVODA ILI MALOPRODAJU


Knjiženja/Prenesi u ulaz -klikom na opciju otvara se prozor kao na slici gdje u ulazni dokument upišete vrst dokumenta SUP, definirate autotransfer i kliknete na dugme transferiraj